Warning: mssql_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /blog-post.php on line 29

Praktyki-nauka przydatnych umiejętności czy parzenia kawy?

Wiele firm organizuje praktyki dla studentów i nie tylko. Praktyki odbywają się w okresie letnim wolnym od zajęć akademickich lub przez cały rok w mniejszym wymiarze.
Niektóre uczelnie zachęcają lub nawet wymagają od studentów wybranych kierunków uczestniczenia w praktykach. Pracodawcy często narzekają, że absolwenci nawet renomowanych wyższych uczelni mają tylko wiedzę książkową, często nieaktualną i mało przydatną w praktyce.
Młodzi ludzie często wybierają kierunek studiów pod wpływem mody czy sugestii rodziców. Dzięki praktykom mogą zobaczyć z bliska jak będzie wyglądała ich przyszła praca. Mogą również zyskać nowe umiejętności, które prawdopodobnie zostaną zauważone i docenione przez przyszłego pracodawcę. Nawet stosunkowo proste czynności jak rozmowa telefoniczna z klientem czy obsługa sprzętu biurowego mogą być pomocne w nowej pracy.
Pracodawca ma szansę poznać młodego człowieka i wpoić mu wzorzec pracy charakterystyczny dla danej organizacji. Może też przygotować zestaw zadań niewymagających dużej wiedzy praktycznej, które z korzyścią dla firmy praktykant może wykonać.
Czasem praktyki mogą zakończyć się propozycją stałej współpracy po zakończeniu studiów.
Osoba, która poświęca swój czas na uczestniczenie w praktykach w odbiorze pracodawców jest dobrze zorganizowana, odpowiedzialna i pracowita.
Na formach internetowych nie brakuje opowieści o praktykach spędzonych na parzeniu kawy i kserowaniu dokumentów.
Część studentów po prostu chce otrzymać potwierdzenie odbycia praktyk. Ten czas wykorzystują na pisanie pracy dyplomowej lub naukę do egzaminów.
Przemyślane przez pracodawcę i rzetelnie odbyte przez studenta praktyki mogą być bardzo korzystne dla obu stron.