Warning: mssql_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /blog-post.php on line 29

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych wiąże się ze zmniejszeniem kosztów pracy. Pracodawca może liczyć na dofinansowanie do wynagrodzenia i składek ZUS pracownika niepełnosprawnego. Dodatkowo pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie wyposażenia miejsca pracy, o ile jest to konieczne. Nie wszystkie rodzaje niepełnosprawności wiążą się z koniecznością dostosowywania miejsca pracy.

Dodatkowo zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych może korzystnie wpłynąć na atmosferę w firmie i jej wizerunek wśród kontrahentów.

Pracownicy niepełnosprawni są zwykle bardzo zaangażowani i oddani pracy. Lekarz orzecznik decyduje jaką pracę może wykonywać osoba niepełnosprawna. Może się okazać, że niepełnosprawność nie wpływa na jakość i wydajność na danym stanowisku.

Zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych może nieść wiele korzyści. Dla samego pracownika, który zyskuje możliwość zarobkowania i podnoszenia kwalifikacji. Dla pracodawcy, który zyskuje zmotywowanego pracownika i możliwość zmniejszenia kosztów pracy. Dla zespołu, który jest bardziej różnorodny. Dla samej firmy, która zyskuje zaufanie potencjalnych klientów.