Warning: mssql_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /blog-post.php on line 29

Zatrudnianie młodej mamy

Nadal wiele firm nie chce zatrudniać młodych matek. Pracodawcy uważają, że tacy pracownicy nie są wydajni, często biorą dni wolne. Tak jednak nie musi być. Kobiety, które łączą życie rodzinne z zawodowym niejednokrotnie są w stanie lepiej zorganizować swój czas i w pełni poświęcić się pracy.

Na szczęście ten stan po woli zaczyna ulegać zmianie. Coraz częściej mamy mają możliwość wrócić po urlopie macierzyńskim na swoje poprzednie stanowisko. Wpływ na zmianę tej sytuacji mają również liczne szkolenia dofinansowywane przez UE, które podnoszą kwalifikację mam wracających na rynek pracy. Pracodawcy coraz częściej wychodzą z załażenia, że młoda matka, której umożliwi się powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest pracownikiem bardziej lojalnym i oddanym firmie niż inni pracownicy. Czasem elastyczny czas pracy zaproponowany młodym mamom może okazać się bardzo korzystny również dla pracodawcy. Takim przykładem mogą być firmy, które obsługują swoich klientów na całym świecie, często w  niestandardowych godzinach.

Prawo wprawdzie gwarantuje matko powrót na poprzednie miejsce pracy, a jeśli nie jest to możliwe na stanowisko równorzędne. W praktyce niestety często wygląda to inaczej. Pozostaje mieć nadzieję, że tendencja przychylnego traktowania młodych mam utrzyma się.